Вчені випробовують дрон із нервовою системою

05.11.2024

Вчені випробовують безпілотник, оснащений інноваційною «нервовою системою», яка дозволяє передавати дані в реальному часі через оптичні волокна, що значно збільшує ефективність роботи дронів.

Розробка належить команді експертів Саутгемптонського університету, які створили нову систему, що використовує передові оптичні волокна для покращення функціональності дронів у різних сферах застосування. Основною перевагою цієї технології є зниження необхідності в частих перевірках технічного стану, що в свою чергу зменшує витрати на обслуговування та підвищує безпеку експлуатації.


На модулі зі штучним інтелектом для 77 ОАЕМБр.  Скануй і поповнюй можливості для боротьби.


Оптоволоконна система, розроблена в Саутгемптоні, працює як «нервова система» для дронів. 

Вона постійно моніторить стан конструкції безпілотника, подібно до того, як нерви в організмі передають сигнали. Це дозволяє дрону безперервно перевіряти власну надійність, не потребуючи регулярних зупинок для обслуговування.

Доктор Кріс Холмс з Дослідницького центру оптоелектроніки пояснив: «Це система, яка передає інформацію за допомогою світла, а не електрики, що дозволяє уникнути проблем, пов'язаних з електронними компонентами, зокрема перешкодами від радіочастот».

Використання оптичної спекл-технології дозволяє створювати зображення, що відображають структуру дрона, перетворюючи сигнали нервової системи оптичного волокна на візуальні дані. Це дає змогу виявляти потенційні проблеми ще до того, як вони призведуть до поломки.

Робота в реальному часі та зниження навантаження на екіпаж

Доктор Мартінас Бересна, також учасник дослідження, зазначив, що ця система не лише зменшує навантаження на наземні команди, але й підвищує безпеку та ефективність роботи дронів. Алгоритми штучного інтелекту використовуються для аналізу даних, що надходять від системи, і виявлення можливих деформацій або надмірних навантажень, що дозволяє оперативно реагувати на проблеми без потреби часто приземляти дрон для перевірок.

Потенціал для майбутніх технологій

Останні випробування показали вражаючі результати, особливо в поєднанні з проектом студентів університету, які працювали над безпілотником, оснащеним цією системою. Тобі Кінг-Клайн, 23-річний випускник аерокосмічної інженерії, очолив команду, яка розробила цю технологію як частину своєї дипломної роботи. Він вважає, що це може змінити підхід до використання дронів у багатьох галузях, включаючи логістику та надзвичайні ситуації, наприклад, доставку дефібриляторів.

«Ця система дозволяє безпілотнику працювати довше без постійних перевірок з боку наземних бригад», — підкреслив Тобі.

Майбутнє безпілотних технологій

Команда Саутгемптонського університету сподівається, що ця технологія зробить безпілотники не тільки надійнішими, але й економічно вигіднішими. За прогнозами PwC, до 2030 року ринок безпілотних літальних апаратів може досягти 45 мільярдів фунтів стерлінгів у різних секторах, зокрема, 2,8 мільярда фунтів стерлінгів припадатиме на транспорт та логістику.

«Ця технологія має великий комерційний потенціал», — зазначив доктор Холмс. — «Ми плануємо комерціалізувати її до 2025 року».

ДЖЕРЕЛО